تبلیغات
گالری عکس Photo Gallery - آرشیو صبح جمعه با شما
گالری عکس Photo Gallery
جدیدترین عکسهای بازیگران ایرانی و خارجی و عکسهای دیدنی دیگر


«صبح جمعه با شما» این نام برای بسیاری از مردم ما آشناست. برنامه شاد و طنزی كه سال‌ها پیش با هنرمندی صاحبان صداهای آشنای رادیو به روی آنتن می‌رفت و طرفداران بسیاری هم داشت. صبح جمعه با شما را شاید بتوان معروف‌ترین برنامه رادیویی دانست كه به دلایل متعددی سال‌ها در میان برنامه‌های مختلف رادیو و تلویزیون بی‌رقیب بود.صبح جمعه با شما در سال‌هایی پخش می‌شد كه كشور در التهاب جنگ به سر می‌برد، پخش برنامه‌های طنز تلویزیونی به شیوه كنونی رایج نبود، سر و كله ماهواره و اینترنت پیدا نشده بود و رادیو به خاطر این كه در دسترس‌ترین رسانه بود و با امكانات به مراتب كمتری می‌توانست برنامه‌هایی را تهیه و پخش كند بی‌رقیب بود.

اما همه این دلایل با این‌كه خیلی هم مهم هستند، نمی‌توانند به تنهایی موفقیت یك برنامه رادیویی را رقم بزنند، مگر آن‌كه شیوه تولید و ساختار و محتوای آن برنامه هم به گونه‌ای باشد كه آن را تا مرز بی‌رقیب بودن و در خاطره‌ها ماندن پیش ببرد.

صبح جمعه با شما بی‌رقیب بود و در خاطره‌ها ماند چون در همان سال‌ها هم با ساختار‌های جدیدی تهیه و پخش می‌شد و شكل نوینی از برنامه‌سازی رادیویی را ارائه می‌كرد.

ویژگی دیگری كه این برنامه را به اوج می‌رساند حضور هنرمندان برجسته رادیو و دوبله در آن بود كه در راس آنها هم مرحوم منوچهر نوذری قرار می‌گرفت. مرحوم نوذری به عنوان ركن اصلی صبح جمعه با شما كه مدت‌ها كارگردان آن هم بود به شیوه طبیعت‌گرایانه و طنزی كه به دور از بازی‌های اغراق‌آمیز باشد اعتقاد داشت، برای همین بود كه وقتی پشت میكروفن رادیو قرار می‌گرفت بی‌آن‌كه بازی كند موقعیت‌های طنز ایجاد می‌كرد كه خود به خود شادی آفرین بودند.

بداهه‌گویی‌ها و به قول معروف حاضر جوابی‌هایش هم كه در نوع خود مثال‌زدنی بود. در كنار مرحوم نوذری هنرمندان دیگری هم بودند كه كمابیش چهره، صدا و نامشان برای مردم آشنا بود. كسانی مثل علیرضا جاویدنیا، حسین عرفانی، رضا عبدی، منوچهر والی‌زاده و گوینده‌ای با نام پریچهر بهروان كه پیر و جوان رادیو او را یكی از بهترین مجری‌های رادیو می‌دانند. همه آنچه كه گفته شد و البته بسیاری دلایل دیگر از صبح جمعه با شما برنامه‌ای بی‌رقیب و به یاد ماندنی ساخت.

این برنامه سال‌ها پیش در حالی كه شبكه‌های رادیو و تلویزیون در حال تكثیر بودند و تا حدودی هم این اتفاق افتاده بود از رادیو خداحافظی كرد تا در خاطره‌ها بماند. چند سال بعد تعدادی از اعضای گروه صبح جمعه با شما با همراهی چند نفر دیگر كه اعضای جدیدتر و جوان‌تر بودند بار دیگر آنتن صبح جمعه رادیو ایران را در اختیار گرفتند تا با همان ساختار و شیوه صبح جمعه اما تحت عنوانی جدید «جمعه ایرانی» را روی آنتن ببرند و حالا هم چند سالی است كه از پخش هفتگی جمعه ایرانی از رادیو ایران می‌گذرد. جمعه ایرانی  بی‌تردید نسخه دوم صبح جمعه با شماست.

با همان قالب،كاركرد و ساختاری كه این برنامه در سال‌های پیش داشت و تا حدودی حتی ضعیف‌تر از آن. چون در این نسخه دوم دیگر خبری از تیپ‌های جالبی مثل زرگنده، دست و دل باز، آمیرزا و... نیست.

ما مردم مشرق زمین و بخصوص ما ایرانی‌ها آدم‌های غصه خوری هستیم. از هر بهانه‌ای برای نخندیدن و منزوی شدن استفاده می‌كنیم، این خصوصیت گریز ناپذیر را بگذاریم در كنار این كه تنوع و تعدد رسانه‌های دیگر ایجاب می‌كند كه رادیو برای خود كاركرد نوینی را تعریف كند، برای این كه از قافله عقب نماند.

خنداندن این ملت غصه خور كار آسانی نیست. یك بار از قول یك جامعه شناس شنیدم كه می‌گفت:  موقعیت طنزی كه سال‌ها پیش، مثلا 10 سال پیش اسباب خنده بسیار ما را فراهم می‌كرد شاید امروز به نظرمان خیلی هم لوس و بی‌مزه بیاید.

نكته دیگر این كه در هیاهوی حضور و هجوم انواع رسانه‌های مدرن، رادیو باید برای خود ماموریت‌های جدید تعریف كند بنابراین ادامه روش‌های پیشین و ساختار‌های تجربه شده گذشته حتی در صورتی كه موفق هم بوده باشند امروز دیگر نباید محلی از اعراب داشته باشد، چون به قطع و یقین كارایی گذشته را ندارد.

خصوصیتی كه جمعه ایرانی را شنیدنی می‌كند محتوای این برنامه است كه با نگاهی انتقادی مسائل و رویداد‌های روز را مرور می‌كند.  اگر محتوای به روز جمعه ایرانی را از قالب تكراری آن بگیریم، بعید است كه این برنامه بتواند جایگاه درخوری در میان برنامه‌های امروز رادیو برای خود بیابد.

منصفانه بگوییم كه جمعه ایرانی به هر صورت طرفدارانی هم دارد و در خیلی از بخش‌هایش هم در ایجاد لحظات شاد و فرحبخش برای مخاطبانش موفق بوده است، چون به هر حال خنده را بر لب كسانی كه این برنامه را می‌شنوند، می‌نشاند اگرچه ممكن است این لحظات شاد به اندازه روزها و ساعت‌هایی كه مردم صبح جمعه را می‌شنیدند، نباشد.

جمعه ایرانی اگر می‌خواهد هر صبح جمعه شنیده شود، آن هم از سوی عموم مردم باید برای خود تدبیر كند. باید با شیوه‌های نوین برنامه‌سازی و در قالبی كه حداقل تكراری نباشد برنامه‌ای طنز و شاد را به روی آنتن رادیو ایران بفرستد چون موقعیتی كه شرایط امروز برای رسانه‌ها ایجاد می‌كند، روحیات مردم و توقعات آنها از رسانه‌ها و نیز ماموریت و كاركرد كنونی رادیو با آن روزها و سال‌هایی كه صبح جمعه از رادیو پخش می‌شد، بسیار تفاوت كرده است.

فاطمه  رحیمی


عکس ها و مطالب دیدنی دیگر را از دست ندهید !
آرشیو مطالب
× گلچین اینترنت ×
امکانات جانبی
// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);